۱۹ اسفند

آریتمی قلب؛ کاهش عوامل خطر، درمان

آریتمی و مشکلات ریتم قلب مشکلی است که بیش از دو میلیون نفر از مردم انگلستان در سال آن را تجربه می کنند. با این حال اکثر مردم با ریتم غیر طبیعی قلب می توانند در صورت تشخیص درست این عارضه، یک زندگی عادی داشته باشند.

به گزارش آوای سلامت به نقل ازnhsنوع اصلی آریتمی قلب، فیبریلاسیون دهلیزی است که در آن ضربان قلب نامنظم و سریع تر از حد طبیعی است.

در تاکیکاردی فوق بطنی، یک ضربان قلب منظم اما بسیار سریع، یعنی بیش از ۱۰۰ ضربان در دقیقه تجربه می شود که حفره های فوقانی قلب یعنی دهلیزها را درگیر می کند.

در برادیکاردی، ضربان قلب آهسته تر از حد نرمال است.

آریتمی ها می توانند در تمام گروه های سنی رخ دهند اما فیبریلاسیون دهلیزی در افراد مسن شایع تر است. نوشیدن الکل یا اضافه وزن خطر ابتلا به این نوع آریتمی را افزایش می دهد.

علاوه بر این اگر شما دچار حمله قلبی یا نارسایی قلب هستید، یا اگر بافت قلب تان به دلیل یک بیماری آُیب دیده باشد، بیشتر در معرض خطر ابتلا به آریتمی هستید.

فیبریلاسیون دهلیزی در میان آریتمی ها یک علت شایع سکته مغزی نیز شناخته می شود. یعنی افراد مبتلا به این آریتمی ۵ برابر بیش از کسانی که ریتم طبیعی قلب دارند، در معرض سکته مغزی هستند.

محرک ها

انواع خاصی از آریتمی در افراد با شرایط قلبی شدید رخ می دهد و می تواند منجر به مرگ ناگهانی قلبی شود. سالانه ۱۰۰ هزار نفر در بریتانیا در اثر این عارضه جان خود را از دست می دهند.

این در حالی است که از برخی از مرگ و میرهای ناشی از آریتمی قلب می توان مصون بود البته اگر آریتمی زودتر تشخیص داده شود. محرک های رایج برای ابتلا به این عارضه عبارتند از بیماری های ویروسی، الکل، دخانیات، ورزش های شدید، نوشیدنی های حاوی کافئین، برخی از مخدرهای ضد درد و تغییر در وضعیت.

علائم این عارضه عبارتند از احساس سرگیجه، غش، تنگی نفس.

چطور خطر ابتلا به آریتمی کاهش می یابد؟

جلوگیری از توسعه آریتمی با اتخاذ یک شیوه زندگی سالم و اجتناب از عوامل خطر و محرک هایی که از آنها یاد شد، ممکن است.

با پزشک ، پرستار یا مشاور سلامتی خود مشورت کنید. اگر مبتلا به بیماری قلبی هستید، یا قبلا دچار سکته مغزی شده اید، ممکن است اعضای خانواده شما در معرض خطر باشند . ایجاد تغییرات در شیوه زندگی آنها جهت کاهش میزان خطر مهم است .

شما می توانید از کتابچه ها و بروشورهای علمی جهت انتخاب زندگی سالمتر و کاهش میزان خطر، کنترل بیماری و مراقبت از افراد مورد علاقه تان استفاده کنید.

درمان

تغییرشیوه زندگی.

داروهای ضد انعقاد جهت کاهش میزان خطر لخته شدن خون و سکته مغزی.

داروهای پیشگیری و کنترل آریتمی و درمان شرایط مربوط به آن مانند پرفشاری خون، بیماری کرونری قلبی و نارسایی قلبی.

یک ضربانساز که از یک باتری جهت کمک به تنظیم ضربان قلب شما استفاده می کند.

دفیبریلاسیون قلبی (تبدیل ضربان قلبی غیر طبیعی به ضربان قلبی طبیعی از طریق یک شوک الکتریکی کوچک) و دفیبریلاتورهای قلبی کاشتنی

جراحی.

و در نهایت انهدام (تخریب ) بافت قلبی از جمله درمان های قابل انجام برای آریتمی ها هستند.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *