۲۴ اسفند

آسم و آلرژی: دو بیماری که اغلب با هم رخ می دهند

ممکن است تعجب کنید که دو بیماری آسم و آلرژی مشخصات مشترکی دارند و اغلب با هم رخ می دهند.

به گزارش آوای سلامت به نقل ازmayoclinicتقریبا تمام کسانی که مبتلا به آسم هستند، زمان قرارگیری در معرض آلرژن ها دچار علائم آسم می شوند که به این نوع آسم، آسم آلرژیک یا آسم ناشی از آلرژی گفته می شود.

آسم آلرژیک، شایع ترین نوع از آسم است. حدود ۹۰ درصد از کودکان به آسم ناشی از آلرژی مبتلا هستند؛ همچنین ۵۰ درصد از افراد بزرگسال نیز به این آسم مبتلا هستند. استنشاق مواد حساسیت زا مثل گرده گیاهان، کنه ها، و یا کپک هاآلرژی را به ارمغان می آورد که در نتیجه پیشروی آن، فرد دچار بیماری آسم می شود. تقریبا همه افرادی از آنجا که آلرژن ها همه جا هستند؛ مهم این است که افراد مبتلا به آسم آلرژی بیماری خود را درک کنند.

حساسیت های آلرژیک چطور منجر به علائم آسم می شود؟

پاسخ آلرژیک زمانی رخ می دهد که آنتی بادی ها به اشتباه مواد بی ضرر مانند گرده های درختان را به عنوان مهاجم شناسایی کند و برای حفاظت از بدن به آنها همانند دشمن حمله می کند. هنگامی که بدن در مواجه شدن با یک ماده آلرژی زا قرار می گیرد؛ باعث تحریک سلول های خاصی به نام آنتی بادیIgEمی شود. این سلول های دفاعی، واکنش آلرژیک بدن را آغاز می کنند. آنها موجب آزاد شدن مواد شیمیایی مثل هیستامین می شوند؛ که این مواد در تورم و التهاب نقش دارند. این کار باعث ایجاد علائم آلرژی های آشنا مثل آبریزش بینی، خارش چشم و عطسه در بدن می شود.

در این میان اگر شما به آسم مبتلا باشید؛ راه های هوایی و مجاری هوایی شما دارای حساسیت فوق العاده ای به آلرژن هستند. هنگامی که این مواد حساسیت زا به راه ها و مجاری هوایی بدن راه پیدا می کنند؛ سیستم ایمنی بدن شما عضلات اطراف راه های هوایی خود را سفت و سخت می کند. راه های هوایی ملتهب می شوند و سبب ایجاد خلط غلیظ می گردند. علائم کلی آسم در همه موارد ابتلا به این بیماری شامل سرفه های زیاد و مکرر، خس خس سینه تنگی نفس و اشکال در تنفس و تنفس سریع است.

آیا درمان های آسم و آلرژی متفاوت است؟

بسیاری از درمان های طراحی شده برای آسم و آلرژی یکسان هستند. اما در بعضی موارد چند نوع درمان می تواند کمک کننده باشد.

استفاده از قرص مونتلوکاست به صورت روزانه به کنترل سیستم ایمنی بدن در طول یک واکنش آلرژیک کمک می کند.

ایمونوتراپی می تواند به درمان آسم کمک کند و آنهم با کاهش تدریجی پاسخ سیستم ایمنی بدن به محرک های آلرژی زا.

استفاده از درمان ضد ایمونوگلوبولینIgEاز جمله درمان های دیگر است.

شما ممکن است به داروهای دیگری برای درمان علائم آسم و آلرژی بسته به شدت علائم داشته باشید هرچند شناخت و اجتناب از مواد آلرژن مهمترین گام در مدیریت علائم است. دود توتون و تنباکو، دود تولید شده توسط شومینه، شمع، بخور خوشبو، آلودگی هوا، هوای سرد، عطریات، و گرد و غبار از جمله این محرک ها هستند.

چطور علائم را می توان کنترل کرد؟

بخش مهمی از کنترل آسم، مربوط به محدود کردن قرار گرفتن در معرض مواد حساسیت زا است. در اینجا چند راهنمایی مهم برای تسکین آسم وجود دارد که عبارتند از:

هنگامی که تعداد گرده در محیط بالاست؛ تا جایی که ممکن است؛ بیرون از خانه نباشیم. پنجره ها را بسته نگه داریم. از یک خنک کننده تبخیری استفاده کنیم. اگر هوای اطراف ما گرم است؛ از تهویه هوا با فیلتر هوای تمیز استفاده کنیم.

اجتناب از گرد و غبار

چک کردن رطوبت داخل ساختمان

بررسی آلرژی حیوان خانگی

تمیز نگه داشتن آشپزخانه برای جلوگیری از حضور کپک

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *