۲۵ اسفند

آسیب دیدگی ۲ هزار و ۵۰۲ نفر در چهارشنبه سوری سال گذشته/ تشریح توصیه های بهداشتی و پیشگیرانه چهارشنبه سوری

رئیس گروه پیشگیری از حوادث معاونت بهداشت، سوختگی های چهارشنبه سوری را دارای ویژگی های خاصی دانست و از آسیب دیدگی ۲ هزار و ۵۰۲ نفر در چهارشنبه سوری سال گذشته خبر داد.

tm.aspx

به گزارش آوای سلامت به نقل از وبدا، رئیس گروه پیشگیری از حوادث معاونت بهداشت گفت: در سال‌های اخیر چهارشنبه‌سوری از حالت سنتی خارج شده و به سمت خشونت سوق داده شده است.

دکتر علیرضا مغیثی افزود: آتش بازی مراسم چهارشنبه سوری سالیانه تعداد زیادی از افراد را بدلیل آسیب های جبران ناپذیری همچون سوختگی، قطع عضو و معلولیت های جسمی روانه بیمارستانها می گرداند.

وی گفت: سوختگی چهارشنبه سوری ویژگی های خاصی دارد، که از جمله این ویژگی ها می توان به سن و جنس افراد سوخته و نوع سوختگی آنها اشاره کرد. افراد قربانی در دوره نوجوانی و آغاز جوانی قرار داشته و بیشتر از پسران هستند. نوع سوختگی هم بیشتر تماس بدن، با شعله مستقیم آتش و کمتر بعلت برخورد اجسام داغ است، از این رو وسعت سوختگی از مشکلات اساسی است، چون در این مراسم معمولا آتش بازی در فضای باز اتفاق می افتد، سوختگی های استنشاقی معمولا دیده نمی شود و در این بیماران عوارض تنفسی ناشی از سوختگی معمولا ثانویه است.

وی ادامه داد: این گزارش مقطعی بر روی افرادی کـه در حـوالی مراسـم چهارشـنبه سوری سال ۹۳ دچار آسیب ناشـی از مـواد محترقـه شـده و به اورژانس مراکز پزشکی و بیمارستان های تحت پوشش معاونت امور بهداشتی دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور مراجعه کرده بودند، انجام گرفته است.

وی گفت: تعداد ۲۵۰۲بیمار در فاصله ۱۵ اسفند ماه ۹۳ تا ۱۵ فـروردین ماه ۹۴ دچار آسیب ناشی از مـواد محترقـه شده اند .

مغیثی افزود: بیشترین موارد ثبت شده از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ، آذربایجان غربی و ایران گزارش شده است ( به ترتیب ۹.۱۳، ۱۲ و ۱۰درصد) که نزدیک به ۳۶درصد ازکل موارد گزارش شده در سال ۱۳۹۳ را شامل می شود.

وی بیان داشت: کمترین موارد گزارش شده از دانشگاه های علوم پزشکی فسا،کرمان ، شاهرود و شیراز بوده است (سه نفر و کمتر) بیـشترین تعـداد آسیب ها در گروه سـنی نوجوانان (۹.۴۲ درصد) و سپس جوانان (۵.۲۶ درصد) ثبت شده است. میانگین سنی آسیب دیدگان ۴.۲۲ سال بود (سن این افراد بین ۵.۱ تا ۸۹ سال متغیر بـود).

رئیس گروه پیشگیری از حوادث معاونت بهداشت با اعلام این که ۱۹۸۵ نفـر (۳.۷۹ درصد) از کل مصدومان گزارش شده مـذکر و بقیـه مونـث بودنـد، گفت: از نظر عضو آسیب دیده ، دست (۳.۳۶ درصد) ،چشم ( ۵.۲۳ درصد) و،پا (۳.۷ درصد) بــه ترتیــب بیشترین فراوانی آسیب را به خود اختصاص داده است . از نظر نتیجه حادثه ۷.۷۹ درصد موارد بهبود یافته اند. تعداد ۳۰مورد معلول و۱۰مورد فوت گزارش شده است.

وی به ۱۰مورد فوت از دانشگاه های آذربایجان غربی، البرز، شهید بهشتی، کردستان، مشهد (به ترتیب ۳،۱،۲،۲،۲نفر ) در چهارشنبه سوری پارسال اشاره کرد و گفت: معلولیت ها از دانشگاه های آذربایجان شرقی، ایران ،اصفهان، البرز، تبریز، شهید بهشتی، کاشان، گلستان و همدان ثبت شده است. بیشترین حوادث در مناطق شهری روی داده است (۸.۹۲ درصد) از نظر نوع حادثه سوختگی نیمی از کل موارد مصدوم های ثبت شده را به خود اختصاص داده است.

دکتر مغیثی افزود: بیشترین موارد گزارش شده از بیمارستان سوختگی مطهری دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده است(۴.۷ درصدکل موارد) . بیشترین تعداد ثبت شده از نظر شغل محصل بوده اند (۹.۳۳ درصد) سپس آزاد (۳.۲۳ درصد) و خانه دار (۳.۹ درصد) .

وی بیان کرد: از نظر تحصیلات بیشترین موارد سیکل (۱.۱۳ درصد) متوسطه و دیپلم به ترتیب ۶.۱۱ و ۲.۱۰ درصد را به خود اختصاص داده اند. از نظر منطقه حادثه ۸.۹۲ درصد در مناطق شهری روی داده است. از نظر موقعیت مصدوم حین حادثه، ۶.۶۷ درصد حین استفاده از مواد محترقه مصدوم شده اند.

وی در پایان توصیه های بهداشتی در چهارشنبه سوری را چنین تشریح کرد: آموزش دادن به والدین و آگاهی دادن به کودکان یک ضرورت است. سوختگی حادثه ای است و به خوبی قابل پیشگیری است. با برخورد آگاهانه و مسوولانه هم می توان تعداد بیماران سوخته را کاهش داد و هم میزان سوختگی را در مواردی که آتش سوزی اتفاق می افتد به حداقل رساند .

وی افزود: از نگهداری مواد محترقه، تهیه و ساخت وسایل آتش بازی به خصوص در منزل، زیر زمین، محل کار جداً جلوگیری کنید. از حمل مواد محترقه و آتش گیر و انفجاری حتی به مقادیر بسیار کم، در جیب لباس و کیف جدا خودداری کنید.

وی ادامه داد: هیچگاه مواد آتش بازی (منفجره و محترقه) را در ظروف شیشه ای یا فلزی قرار ندهید، زیرا در صورت انفجار ذرات شیشه یا فلز، به اطراف پرتاپ شده و سبب صدمات و خطرات جانی خواهد شد.

مغیثی خاطرنشان کرد: از پرتاب مواد آتش زا مانند فشفشه بر روی درخت ها، بام و بالکن منازل که از عوامل عمده بروز آتش سوزی است، جداً خودداری شود.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *