۲۲ اسفند

آشنایی با میزان و نحوه استفاده از انواع مولتی ویتامین ها

بسیاری از کسانی که رژیم غذایی متعادلی را دنبال می کنند، اغلب احتیاجی به مصرف روزانه مولتی ویتامین ها یا انواع دیگر قرص های ویتامین ندارند.

به گزارش آوای سلامت به نقل ازharvardhealthبا این حال برخی گروه ها هستند که نیاز به مصرف روزانه این مکمل ها دارند و البته باید میزان و نحوه مصرف آن ها را بدانند.

زنان در سنین فرزندآوری باید هر روز قرص اسیدفولیک (در حد ۰.۴ تا ۰.۵ میکروگرم اسیدفولیک) بخورند. مکمل ‌های اسیدفولیک باعث محافظت نوزادان در برابر نقایص لوله عصبی هنگام تولد می‌ شوند.

افرادی که در معرض خطر بالای دچار شدن به پوکی استخوان هستند (عمدتا سالمندان) از مصرف مرتب مکمل ‌های ویتامین دی سود می ‌برند. مصرف دوزی معادل ۱۰۰۰ واحد بین‌ المللی در روز ویتامین دی عموما سودمند و بی‌ خطر است.

مصرف مکمل ‌های ویتامین آ در صورت داشتن یک رژیم غذایی متعادل لزومی ندارد.

برخی از افراد به علت مشکلات پزشکی معین نیاز به مصرف مکمل‌ های ویتامینی دارند. برای مثال افرادی رژیم غذایی متعادل منظمی ندارند؛ مثلا گیاهخوار مطلق هستند، ممکن است نیاز به مصرف قرص‌ های ویتامینی معینی داشته باشند.

همین مساله درباره افرادی که مبتلابه بیماری‌ های گوناگون روده ‌ای هستند، صادق است؛ مانند بیماری کرون، بیماری سلیاک، اسهال مزمن، جراحی میانبر معده- که با جذب ویتامین‌ها در غذاها تداخل می‌ کند. افرادی که به خاطر نارسایی کلیه تحت دیالیز هستند، نیاز به مکمل‌ های ویتامینی دارند. بزرگسالان در همه سنین که میزان قرارگیری ‌شان به نور خورشید ناچیز است- برای مثال آن‌هایی که در خانه زمین ‌گیر شده‌اند یا در آسایشگاه زندگی می ‌کنند- ممکن است نیاز به دریافت مکمل‌ های ویتامین دی داشته باشند.

برخی از افراد به علت اینکه با بیماری ژنتیکی متولد شده ‌اند که با متابولیسم ویتامین ‌های گروه ب تداخل می ‌کند، ممکن است نیاز به مصرف روزانه مکمل‌ های با دوز بالای ویتامین ب داشته باشند.

به طور قطع مصرف یک قرص مولتی ‌ویتامین در روز زیان ‌بار نیست، مگر اینکه این قرص حاوی دوزهای ویتامین آ بالاتر از ۲۵۰۰ واحد بین ‌المللی باشد. مصرف روزانه ویتامین آ با دوز بیشتر از ۱۰۰۰۰ واحد بین ‌المللی می ‌تواند خطر نقایص هنگام تولد و پوکی استخوان را افزایش دهد. مصرف بیش از حد قرص‌ های ویتامین ث نیز ممکن است خطر سنگ‌ های کلیوی را افزایش دهد.

استفاده بیش ازحد از ویتامین دی مخصوصا اگر همراه با مصرف زیاد کلسیم باشد منجر به مسمومیت می ‌گردد. استفاده از قرص و آمپول ویتامین دی بطور مستمر باعث مشکلاتی مانند رسوب کلسیم در بافت ‌های نرم مثل کلیه‌ ها، ریه ‌ها، قلب و گوش می ‌شود که در کلیه‌ها باعث سنگ کلیه، در ریه ‌ها و قلب منجر به عوارض ریوی و قلبی، و در گوش به اختلالات شنوایی و حتی کری می ‌انجامد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *