۲۲ اسفند

اجرای برنامه پیشگیری از سه سرطان سینه، روده و دهانه رحم

معاون وزیر بهداشت از راه‌اندازی سامانه یکپارچه بهداشت در کشور تحت عنوان سامانه «سیب» خبر داد.

به گزارش آوای سلامت، دکتر علی‌اکبر سیاری در نشست خبری که در حاشیه مانور سلامت نوروزی برگزار شد، اظهار داشت: طی دو سال و نیم گذشته بیش از هر زمان دیگری به امر بهداشت و پیشگیری در کشور توجه شده است. این مسئله از لحاظ منابع مالی پرداخت‌شده، بهبود استاندارد، تعمیر و تجهیز ارائه خدمت و پاسخگویی به تقاضا و نیاز مردم کاملا محسوس است.

وی افزود: امروز سیمای بیماری و مرگ و میر در کشور تغییر کرده و کاهش نابرابری، عدالت اجتماعی و پایان دادن به محرومیت در حوزه سلامت مدنظر ما قرار گرفته است. به طوری که برای ۱۰ میلیون ۲۰۰ هزار نفر که به مراقبت اولیه بهداشتی نیاز داشته، اقدامات لازم را انجام داده‌ایم و برای ۲۴ میلیون جمعیت شهری نیز دسترسی بیش‌تر فراهم کرده و مراقبت اولیه و پیشگیری را برای همه افراد جامعه در نظر گرفته‌ایم و امروز در ایران فردی نیست که برای سلامتی آن برنامه نداشته باشیم.

معاون وزیر بهداشت از راه ‌اندازی سامانه یکپارچه بهداشت کشور تحت عنوان سامانه «سیب» خبر داد و گفت: ان‌شاالله طی دو ماه آینده شاهد رونمایی این سامانه در سراسر کشور خواهیم بود. مراحل راه‌اندازی این سامانه در سطح تمام کشور در دست اقدام است و دانشگاه علوم‌پزشکی تهران به عنوان پیشتاز این سامانه را در جنوب تهران، راه‌اندازی کرده است و پرونده سلامت الکترونیک در همین رابطه برای مردم جنوب تهران پیش‌بینی شده است.

وی با تأکید بر اینکه سال ۹۲ کل اعتبارات برنامه پزشک خانواده در روستاها ۴۵۰ میلیارد تومان بود، گفت: در سال ۹۳ این رقم به هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان رسید، یعنی حدود ۴ برابر شد. همچنین هزار و ۸۰۰ خانه بهداشت با روی کار آمدن این دولت به بهره‌برداری رسیده و در سال ۹۳، ۱۹۴ میلیارد برای بهبود استاندارد فضای فیزیکی و تجهیزات در نظر گرفته شد.

دکتر سیاری ادامه داد: ۵۵ میلیارد تومان نیز برای سلامت دهان و دندان در مناطق روستایی هزینه شده است.

وی ادامه داد: طی ۱۰ سال گذشته کمبود ویتامین دی در کشور ۶ برابر شده، لذا دولت ارائه قطره ویتامینADرا زودتر از موعد مقرر برای نوزادان در نظر گرفت. همچنین در سال ۹۳، ۷۶ میلیارد تومان هزینه مکمل روستائیان شد.

معاون وزیر بهداشت تصریح کرد: ۲ هزار و ۴۰۰ خودرو در روستاها برای انجام ده‌گردشی واحدهای سیار بهداشتی در نظر گرفته شده، ولی با همه این اقدامات برخی بی‌انصافند و می‌گویند به امر بهداشت و پیشگیری توجه نشده است.

دکتر سیاری با اشاره به اینکه امیدواریم از سال آینده نظام ارجاع را به صورت کامل راه‌اندازی کنیم، اضافه کرد: این مسئله نیاز به بستر الکترونیک که همان پرونده سلامت الکترونیک است، دارد.

وی به موضوع مراقبین سلامت اشاره کرد و ادامه داد: مراقبین سلامت افرادی هستند که از حوزه بهداشت خانواده و یا عمومی تحصیل کرده و یا ماما و پرستارند. همچنین ۱۴۷ ساعت آموزش تئوری قرار گرفته و طبق بسته خدمتی تعریف‌شده به مردم خدمات ارائه می‌دهند.

معاون وزیر بهداشت با بیان اینکه مردم برای گرفتن این خدمات به ۳ قسمت تقسیم می‌شوند، گفت: افراد سالم، دارای ریز فاکتور و یا بیمار این سه قسمت بوده و هر فرد باید یک مسئول برای مراقبت‌ اولیه داشته باشند. موضوع مراقبین سلامت را بر همین اساس پیش‌بینی کرده و کارشناس تغذیه و روان نیز به جمع این مراقبان افزوده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه ارائه خدمات مراقبین سلامت رایگان بوده، افزود: از همه مردم تحت‌پوشش مناطق کشور به زودی دعوت می‌شود به پایگاه‌ها مراجعه کرده یا رابطین بهداشت به درب منازل آنها مراجعه می‌کنند و به آنها اطلاع داده تا جهت پیگیری سلامتی‌شان به مراکز آیند.

معاون وزیر بهداشت با بیان اینکه ۵۰۰ پایگاه سیار خدمات داندانپیکی برای مدارس راه‌اندازی شده است، گفت: ۷۰ درصد علت مرگ و میر در کشور مربوط به بیماری‌های غیرواگیر است که بر همین اساس برنامه‌ای تصویب و ۴ شهرستان برنامه عملیاتی آن در دست اجرا است.

دکتر سیاری عنوان کرد: کاهش سرطان، سکته، دیابت، آسم، بیماری مزمن تنفسی، اعتیاد، اختلالات روان پزشکی و حوادث جاده‌ای از اهداف تصویب برنامه کاهش مرگ و میر مربوط به بیماری‌های غیرواگیر بوده و ما به این مسئله اهتمام کامل داریم.

وی از اجرای برنامه پیش‌گیری و کنترل ۳ سرطان در کشور خبر داد و گفت: بر اساس این طرح ۳ سرطان پستان، روده و دهانه رحم تشخیص زودرس آن مورد توجه قرار گرفته، همچنین برای کاهش آسیب‌های اجتماعی که مورد تأکید مقام معظم رهبری است‌، نیز برنامه‌هایی را در دستور کار قرار داده و انجام می‌دهیم.

معاون وزیر بهداشت اضافه کرد: تاکنون ۸ مرکز کاهش آسیب اجتماعی راه‌اندازی شده، ۲ سامان سرای درمان معتادان را خدمات آن را برعهده گرفته و تعدادی مراکز بازتوانی نیز مورد توجه قرار گرفته است.

دکتر سیاری در ادامه به موضوع بیماری‌های واگیر اشاره کرد و بیان داشت: ۴۰ سال بود وبا در کشور رخ می‌داد و با این وجود در سال ۹۳ برای اولین بار هیچ مورد وبا در کشور نداشتیم و تنها در سال جاری نیز یک مورد در اهواز به دلیل آلودگی فاضلاب مورد ابتلا به وبا گزارش شد.

به گفته وی علی‌رغم اپیدمی وبا در کشور عراق طی سال جاری کشور ما موفقیت بزرگی در کاهش و عدم ابتلا به این بیماری داشته است. همچنین در مورد کرونا ویروس خدمات مناسبی جهت مبتلا نشدن مردم به این ویروس انجام گرفت، همچنین توانستیم به خوبی بیماری آنفولانزا را مدیریت کنیم.

دکتر سیاری اضافه کرد: خوشبختانه در حال حاضر ۱۱ آزمایشگاه مجهز در زمینه ایدز راه اندازی شده و ۲۳۰ پزشک عمومی نیز در این زمینه آموزش دیده‌اند. در مورد آمار مبتلایان به ایدز طبق آخرین گزارش ۲۷ هزار نفر در کشور مبتلا به این بیماریند. البته گزارشات حکایت از این دارد که یک سوم افراد مبتلا هنوز در جریان بیماری خود نیستند. بنابراین آمارها بیش از ۲۷ هزار مورد است.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *