۱۸ اسفند

اختلالات دید در سالمندان و راهکارهای بهبود و کنترل

افراد سالمند باید از لحاظ مشکل دید که به تدریج رخ می‌ دهد و در طول زمان بدتر می‌ شود، مراقب خودشان باشند چون این اختلالات اگر به طور صحیح مورد مراقبت قرار نگیرند، اختلال دید می ‌تواند به مشکلات درازمدت ‌تری بینجامد.

به گزارش آوای سلامت به نقل ازwebmdانجام معاینه‌ های روتین چشم در هر سال برای سالمندان ضروری است. تغییرات بینایی ممکن است ادامه فعالیت‌ های روزمره فرد مثلا رانندگی یا مطالعه مختل کند، اما اختلال بینایی ممکن است نشانه‌ای از یک مشکل جدی ‌تر برای سلامتی باشد.

پیرچشمی: این عارضه ناتوانی در به ضوح دیدن اشیاء نزدیک و یا نوشته های با چاپ کوچک است. پیرچشمی در واقع یک فرایند طبیعی است که در طول زندگی اتفاق می افتد و از سن ۴۰ سالگی به بعد خود را نشان می دهد. این عارضه را می توان اغلب با عینک اصلاح کرد.

خشکی چشم: زمانی اتفاق می افتد که غدد اشکی به اندازه کافی اشک تولید نمی کنند و یا اشک با کیفیت پایین تولید می کنند. خشکی چشم می تواند ناراحت کننده باشد و باعث سوزش، قرمزی، و یا به ندرت باعث از دست دادن بینایی شود. پزشک شما ممکن است یک مرطوب کننده و یا قطره های ویژه چشمی برای ساختن اشک برای شما تجویز کند. در موارد بسیار جدی تر شاید جراحی مورد نیاز باشد.

آب مروارید: نوعی بیماری چشم با دلایل گوناگون است که با تار شدن عدسی چشم آغاز شده و با افزایش تیرگی و کدر شدن عدسی، بینایی چشم مختل می‌شود. آب مروارید بدون درد، قرمزی، یا پاره گی در چشم اتفاق می افتد. خوشبختانه بیماری چشمی آب مروارید در بیشتر موارد در زمانی که به آن «زمان رسیدن» می ‌گویند با جراحی ساده ‌ای برطرف می‌ شود.

گلوکوم: این عارضه می تواند به بینایی چشم مبتلا به صورت ماندگار آسیب برساند و در صورت عدم درمان حتی منجر به کوری شود. به زبانی ساده‌ علت آب سیاه یا گلوکوم افزایش شدید فشار زجاجیه یا همان مایع درون چشم است. از آنجا که اکثر افراد مبتلا به گلوکوم بدون علائم اولیه یا درد هستند، از این رو مراجعات مکرر به چشم پزشک در سالمندان ضروری است. درمان شامل قطره های چشمی، داروهای خوراکی و یا جراحی است.

اختلالات شبکیه چشم: شبکیه یک پوشش نازک در پشت چشم است که از سلول هایی که تصاویر را جمع کرده و به مغز مخابره می کنند، تشکیل شده است. اختلالات شبکیه منجر به قطع انتقال این تصاویر به مغز می شود. دژنراسیون ماکولای وابسته به سن، رتینوپاتی دیابتی، انسداد عروق شبکیه، جداشدگی شبکیه از جمله اختلالات این عضو هستند. تشخیص زودهنگام و درمان این اختلالات منجر به حفظ دید می شود.

ورم ملتحمه: یا قرمزی چشم التهاب غشاء چشم است که به دلایل عفونی و یا غیر عفونی از جمله قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی یا محرک ها و آلرژن ها رخ می ‌دهد. ملتحمه غشاء نازک و شفافی است که روی سفیدی چشم (صلبیه) و سطح داخلی پلک‌ ها را پوشانده ‌است. ورم ملتحمه خود را با خارش، سوزش، قرمزی، اشک ریزش و یا احساس چیزی در چشم نشان می دهد و می تواند در تمام سنین رخ دهد. شستشوی مرتب دستها و خودداری از مالیدن چشم مهمترین نکات برای پیشگیری از ورم ملتحمه هستند. آلودگی در بسیاری از موارد بر اثر خاراندن چشم درگیر و انتقال از طریق دست آلوده اتفاق می ‌افتد، استفاده نکردن از حوله مشترک، استفاده نکردن از لوازم آرایشی مشترک، استفاده نکردن از قطره‌ های چشمی مشترک، شنا نکردن، عدم استفاده مجدد از دستمال جهت پاک کردن چشم از موارد پیشگیرانه دیگر هستند.

بیماری های قرنیه: بیماری، عفونت، آسیب و یا قرارگیری در معرض مواد سمی می تواند منجر به درد، قرمزی، ترشح اشک، کاهش دید شود. درمان شامل ایجاد تنظیمات در نمره عینک، و استفاده از قطره های چشمی یا جراحی است.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *