۱۹ اسفند

مردم را توانمند کنیم تا در زمین سلامت بازی کنند/نقش موثر پزشک خانواده در تربیت سفیران سلامت

دکتر رفیعی فر گفت: مردم باید در زمین سلامت بازی کنند و ما باید به عنوان مربی و داور از طریق توانمندکردن آنها، از بازی زیبای مردم در زمین سلامت لذت ببریم. دیگر قرار نیست تنها رویکرد درمانی داشته باشیم و باید مردم را توانمند کنیم تا خود سرنوشت شان را کنترل کنند البته سالم.

به گزارش خبرنگار آوای سلامت، دکتر شهرام رفیعی فر، در نشست مشترک دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت و مرکز مدیریت شبکه، با هدف آموزش و توانمندسازی کارشناسان مسئول برنامه پزشک خانواده کشور برای اجرای برنامه ملی خودمراقبتی با اشاره به جزئیات برنامه ملی ترویج و توسعه خودمراقبتی گفت: این برنامه منبعث از سیاست های کلی سلامت ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری است و در راستای این سیاست است که باید آگاهی و مسئولیت پذیری مردم را افزایش دهیم تا آنها نقش خود را در ارتقای سلامت به طور جدی ایفا کنند.

وی با اشاره به این که یک ایرانی سالم مهمترین ثروت این کشور است، خاطرنشان کرد: باید از سلامت بیماری محور به سمت سلامت مردم محور حرکت می کنیم یعنی سلامت برای مردم، با مردم و توسط مردم.

به گفته سرپرست آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، مردم خالقان سلامت هستند و نه فقط گیرند گان خدمات سلامت و سلامت راهی است که مردم توانمند یک جامعه طی می کنند تا از یک زندگی با کیفیت برخوردار شوند.

دکتر رفیعی فر ادامه دا: داستان سلامت پایانی ندارد و سلامت یک راه بی انتهاست. قبلا می گفتیم مساله این است؛ بودن یا نبودن؟ الان می گوییم مساله بودن، وابسته بودن و شایسته بودن است و سلامت راهی است برای تمام این بودن ها، وابسته بودن ها و شایسته بودن ها. سلامت راهی است که بتوانیم ارتباط خود را با خدا برقرار کنیم و غمخوار خود، عزیزان، محیط زیست و جامعه باشیم.

وی در ادامه بیان داشت: ما به عنوان ارائه کنندگان خدمات سلامت قبلا با یک تزریق می توانستیم سلامت را ایجاد کنیم اما الان داریم به جایی می رسیم که تفردی که تا دیروز فقط یک بیمار بود، خود سلامت را ایجاد کند، حفظ کند و افزایش دهد. مردم باید باور کنند که سلامت ثروتی است که حق آنهاست است و باید بیاموزند که با خودمراقبتی چطور این ثروت را افزایش دهند.

دکتر رفیعی فر در ادامه سخنانش افزود: ما باید قسمتی از قدرت پزشکی را با مردم تقسیم کنیم و به آنها بگوییم شما هستید که باید سلامت تان را افزایش دهید. چون کار ما در کنار افزودن روز به زندگی ، افزودن زندگی به روز و توسعه یک زندگی با کیفیت و با امید است. روزگاری پزشکان بودند که به دروازه سلامت گل می زدند ولی حالا باید روال این بازی تغییر کند ما باید مربی باشیم و امید و نشاط به مردم بدهیم تا همه وارد بازی سلامت شوند. مردم باید بازیگران عرصه سلامت باشند و به توانمندی های خود ایمان آورده و تکیه کنند. باید به تک تک مردم بیاموزیم که برترین مخلوقات خدا هستند و تا زنده اند، نباید امیدشان را از دست بدهند.

دکتر رفیعی فر با اشاره به این که در حال حاضر هر ایرانی دو برابر میزان استاندارد جهانی نمک مصرف می کند، بیان داشت: زمانی که متوسط سواد خواندن و نوشتن ایرانی ها دو کلاس بود، با زحمت به کسانی که ۵ کلاس سواد داشتند یاد دادیم از سلامت دیگران مراقبت کنند و نام آنها را بهورز گذاشتیم و این آغاز انقلابی بزرگ برای کاهش مرگ ماردان و کودکان و کنترل بیماری های واگیر و رشد و توسعه کشور بود اما حالا که کیفیت زندگی افزایش یافته و در عصر ارتباطات زندگی می کنیم و متوسط سواد مردم کشورمان ۸ کلاس شده است، می توانیم با تربیت سفیران سلامت خانوار ۶۵ تا ۸۵ درصد مراقبت ها را به مردم بسپاریم البته با هزینه ای به مراتب کمتر و با رضایتی به مراتب بیشتر. به این ترتیب در کنار ۱۸هزار خانه بهداشت، ۲۰ میلیون خانه سلامت خواهیم داشت و ۲۰ میلیون سفیر سلامت خانوار و سلامت برای مردم، با مردم و توسط مردم محقق می شود.

وی با اشاره به چهار جزء برنامه ملی خودمراقبتی یعنی خودمراقبتی در سبک زندگی سالم، خودمراقبتی در مدیریت ناخوشی های جزئی، خودمراقبتی در مدیریت بیماری های مزمن و بیماری های حاد، بیان داشت: تمام رفتارهای روزمره مردم یا رفتار بهداشتی است یا رفتار منتهی به سلامت و ما باید این رفتارها را از طریق راهنماهای ملی خودمراقبتی که در اختیار سفیران سلامت خانوار قرار می گیرد، مدیریت کنیم و مردم را برای سالم زندگی کردن توانمند کنیم. در بخش ناخوشی های جزئی مردم را توانمند می کنیم که این ناخوشی ها را مدیریت کنند. این اقدام از تقاضاهای القایی جلوگیری می کند و موجب مدیریت بهتر هزینه های سلامت می شود (کاهش ۷ تا ۲۰ درصدی در هزینه های سلامت) و با این کار، در کنار مسیر ارجاع، مسیر مراجعه آگاهانه نیز باز می شود.

دکتر رفیعی فر با بیان این که برای خودمراقبتی در بیماری های مزمن و حاد راهنمای ملی در حال طراحی است، گفت: این در حالی است که به ارائه دهنده گان خدمات سلامت نیز می آموزیم چطور با رویکرد خودمراقبتی با مردم ارتباط داشته باشند.

وی با تاکید بر این که برنامه ملی خودمراقبتی با محوریت پزشک خانواده به عنوان رهبر تیم سلامت باید اجرا شود، گفت: ما باید ۲۰ میلیون سفیر سلامت تربیت کنیم. علاوه بر این، رابط سلامت سفیر سلامت است که نه فقط برای خانواده خود فعالیت می کند بلکه ۴۰ نفر از خانواده های محله خود را نیز پوشش می دهد ولی رهبر تیم سلامت پزشک خانواده است و باید تربیت رابطان بهداشتی و سفیران سلامت را مدیریت کند.

سرپرست دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت در پایان گفت: پزشک خانواده باید در صورتی که مردم سالم باشند، تشویق شود نه زمانی که بیماران بیشتری به او مراجعه می کنند. ما کار بزرگی پیش رو داریم چون با دو فرهنگ غلط مواجهیم؛ ارائه دهندگان خدمات بهداشتی عادت کرده اند که بیمار ببینند و مردم نیز عادت کرده اند هنگام بیماری به فکر سلامت باشند. این در حالی است که می شود و باید از بسیاری ها از بیماری ها پیشگیری شود و به مردم کمک شود تا با امید و نشاط و سالم زندگی کنند.

گفتنی است؛ نشست مشترک یک روزه دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت و مرکز مدیریت شبکه امروز در محل آکادمی فوتبال هتل المپیک تهران برگزار شد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *