۱۹ اسفند

پیشنهادهایی برای کنترل آسم در دوران بارداری

بیماری آسم یکی از شایعترین مشکلات در میان زنان باردار است؛ حتی میان آن هایی که قبلا دچار این بیماری نبوده اند.

به گزارش آوای سلامت به نقل ازnhsدر طول بارداری، آسم نه تنها بر شما اثر می گذارد بلکه می تواند میزان اکسیژنی را که جنین از شما دریافت می کند کاهش دهد. البته اشتباه متوجه نشوید که ابتلا به آسم در بارداری، این دوران را برای شما سخت تر می کند و یا برای شما و جنین تان خطرناک است.

زنان باردار مبتلا به آسم یک بارداری معمولی همراه با کمی ریسک نه بیش از معمول، برای خود و یا جنین شان دارند.

مطالعات نشان می دهد که علائم آسم در سه ماهه دوم و سوم یعنی بعد از ۱۳ هفتگی وخیم تر می شود و در ماه ششم به اوج خود می رسد. مطالعات دیگر حاکی از آنند که علائم آسم بدترین حالت خود را بین هفته های ۲۴ تا ۳۶ نشان می دهند. بعد از آن علائم کاهش یافته و حدود ۹۰ درصد از زنان هیچ علائمی ندارند.

بهترین راه برای اطمینان از داشتن یک بارداری سالم همراه با آسم، این است که راه های کنترل این بیماری را فرا بگیرید. اگر آسم به خوبی کنترل شود هیچ نتیجه بدی متوجه کودک شما نخواهد شد. در صورت عدم کنترل ممکن است شانس شما برای بدنیا آوردن یک کودک کم وزن بیشتر شود. مگر ناگهانی نوزاد بعد از تولد یا حتی قبل از آن، تولد پیش از ۳۷ هفتگی، از عوارض دیگر برای جنین هستند.

فشار خون بالا طی بارداری، پره اکلامپسی یا مسمومیت دوران بارداری، تهوع صبحگاهی بیش از حد و زایمان سخت از خطرات دیگر آسم کنترل نشده در دوران بارداری است.

اگر مبتلا به آسم هستید، به محض این که متوجه شدید باردارید، با پزشک تان در تماس باشید.

به دقت عملکرد ریه ها را طی بارداری کنترل کنید تا مطمئن شوید به جنین در حال رشد اکسیژن کافی می رسد. از آن جا که شدت آسم در دو سوم زنان در طول بارداری تغییر می کند، به صورت ماهانه برای چکاپ به پزشک خود مراجعه کنید تا نشانه ها و عملکرد ریه ها را با اسپیرومتری بررسی کند.

بعد از هفته ۲۸ به صورت روزانه حرکت جنین را کنترل کنید.

اگر دچار آسم شدید و یا متوسط کنترل نشده هستید، بعد از هفته ۳۲، اولتراسوند انجام دهید؛ تا قادر به کنترل رشد جنین باشید. به علاوه اولتراسوند به پزشک کمک می کند که وضعیت جنین را بعد از یک حمله آسمی چک کند.

از محرک های آسم (چیزهایی مثل دود سیگار یا گرد و خاک) دوری کنید تا در حد امکان مصرف دارو را کاهش دهید.

از نگهداری حیوانات خانگی اجتناب کنید.

با پزشک تان یا دکتر داروساز در مورد آنتی هیستامین های ایمن در دوران بارداری مشورت کنید.

مراقبت های بیشتری در برابر آنفلوآنزا داشته باشید. بدین منظور واکسن آنفلوآنزا را قبل از شروع فصل بیماری دریافت نمایید.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *